BACK TO
TOP
Αθλητισμός

Τελικό ΠΑΟΚ-ΠΑΟ έβγαλαν οι ημιτελικοί του Κυπέλλου

ΠΑΟΚ και Παναθηναικός κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο Ολυμπιακού και ΟΦΗ αντίστοιχα και να προκριθούν στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Σε ένα αγώνα παρωδία με έντονα επεισόδια, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κερδίσει 1-0 με γκολ του Αθανασιάδη, παίρνοντας την πρόκριση. Στην παράταση κρίθηκε το πρώτο εισητήριο για το τελικό με τον Παναθηναικό ο οποίος προκρίθηκε, νικώντας με 3-0 τον ΟΦΗ.

0
0
Ο αγώνας της Τούμπας ξεκίνησε με καθυστέρηση 73 λεπτών λόγω της έμπνευσης κάποιων να τοποθετήσουν ψάρια στον πάγκο των φιλεξενούμενων. 2 παίχτες του ΠΑΟΚ και ένας του Ολυμπιακού αποβλήθηκαν, ενδεικτικό της έντασης και του πάθους που χαρακτήρισε τον ημιτελικό. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το νικητήριο τέρμα της αναμέτρησης στο 47ο λεπτό όπου μετά από συνεργασία Νάτχο, Στοχ, ο Τζαβέλας έκανε σέντρα ακριβείας και ο Αθανασιάδης με γυριστή κεφαλιά παραβίασε την εστία του Μεγιέρι. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να αντιδράσει μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού και βγήκε στην επίθεση αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ σε αμυντική τακτική και σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και διακοπές

Με οδηγό τον Μπεργκ, ο ΠΑΟ στον τελικ

Ο Αμπέιντ στο 20ο λεπτό και ο Μπεργκ στο 97ο και στο 115ο λεπτό πέτυχαν τα τρία τέρματα της αναμέτρησης ανατρέποντας τους συσχετισμούς μετά την επικράτηση του ΟΦΗ με 1-0 στο 1ο παιχνίδι. Οι Κρητικοί περιορίστηκαν σε γενικά παθητικό παιχνίδι δίνοντας χώρο στον Παναθηναικό να πιέσει και να κάνει ευκαιρίες

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναικός θα είναι για 29η φορά φιναλίστ του Κυπέλλου Ελλάδος, ενώ για τον ΠΑΟΚ θα είναι η 17η συμμετοχή σε τελικό του θεσμού.