BACK TO
TOP
Αθλητισμός

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός

Σπάζοντας το ρεκόρ των 6 συνεχόμενων νικών του «αιωνίου» αντιπάλου του ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει νικητής από το ΣΕΦ πέρνωντας το εισητήριο για το τελικό του Κυπέλλου. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα 77-67.

1
0
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέι Σι Ρίβερς που πέτυχε 27 πόντους ο Παναθηναϊκός έβαλε φρένο στο σερί των 6 συνεχόμενων νικών του «αιωνίου» αντιπάλου του και θα είναι αυτός που θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης που θα γίνει στις 19/02 με τον Άρη

Περισσότερο «διψασμένος» για τη νίκη παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του Νέου Φαλήρου και έφτασε δίκαια στο 77-67, έχοντας σε απίστευτη βραδιά τον Κέι Σι Ρίβερς, που εξελίσσεται σε ηγέτη της ομάδας. Ο Αμερικανός με μεγάλα καλάθια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του στην αντεπίθεση που εξαπέλυσαν οι Πειραιώτες και δικαιωματικά του ανήκει ο τίτλος του πολυτιμότερου του αγώνα

Η επιλογή του Τσάβι Πασκουάλ να πάρει τον Κένι Γκάμπριελ αντί του Ντιμίτρις Νίκολς την τελευταία στιγμή στην 12άδα (6ο ξένο) δικαίωσε απόλυτα τον Ισπανό. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός, τελείωσε το ματς με 14 πόντους με 2 μεγάγα τρίποντα, ενώ οι Καλάθης και Σίνγκλετον σημείωσαν από 11, με τον δεύτερο να κάνει μεγάλο ματς στην 4η περίοδο
Με μοναδική αξιόπιστη επιθετική λύση τον Βαγγέλη Μάντζαρη (16 πόντους) και κατά δεύτερο λόγο τον Γιώργο Πρίντεζη (13) ο Ολυμπιακός δεν άντεξε. Είχε σε κακή βραδιά τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη (7 πόντους, αλλά και 5 λάθη), αλλά και τους Λοτζέσκι, Γκριν που τελείωσαν το ματς με 3 και 8 αντίστοιχα

Ποιοτικά το πρώτο 20λεπτο δεν ήταν καλό, καθώς οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα και λιγότερο στα επιθετικά.

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε σε καλή βραδιά τους παίκτες του έξω από τη γραμμή του τριπόντου (1/10 με τον Γκάμπριελ), κατάφερε να μπει με... βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (29-28), αν και στη δεύτερη περίοδο πήρε και διαφορά έξι πόντων (27-21)

Ο Κέι Σι Ρίβερς με 10 πόντους στο διάστημα αυτό ήταν αυτός που έδωσε τη δυνατότητα στο «τριφύλλι» να πάρει μία μικρή διαφορά, που γρήγορα εξαλείφθηκε χάρη στο Σπανούλη που «ξύπνησε» στα τελευταία λεπτά του β΄ 10λεπτου και με 4 πόντους έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση... βολής. Πολύ καλός στο διάστημα που έπαιξε και ο Κένι Γκάμπριελ (8:32΄΄), ο οποίος πέτυχε 9 πόντους

Μάντζαρης και Γιανγκ ξεχώρισαν στην πρώτη περίοδο, με τον πρώτο να πετυχαίνει το ένα από τα τρία τρίποντα των Πειραιωτών στο 20λεπτο (από ένα ακόμη οι Γκριν και Λοτζέσκι) και συνολικά 7 πόντους, ενώ με ένα λιγότερο επέστρεψε στον πάγκο ο Γιανγκ, που «φορτώθηκε» γρήγορα με δύο φάουλ

Οι «πράσινοι» με τον «σεληνιασμένο» Κέι Σι Ρίβερς, αλλά και τους Γκάμπριελ, Σίνγκλετον να ανεβάζουν... στροφές πήραν διαφορά ακόμη και 12 πόντους (70-58), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0 και μείωσε σε 65-70 περίπου 3 λεπτά πριν το φινάλε. Η ομάδα του Πασκουάλ, όμως, ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία που είχε και με ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά κατάφερε να αυξήσει την διαφορά με 4 συνεχόμενους πόντους του Καλάθη και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου

(Πηγή: naftemporiki.gr