BACK TO
TOP
Αθλητισμός

Μπάγερν διέλυσε 5-1 την Άρσεναλ, έβγαλε χαρακτήρα η Ρεάλ 3-1 την Νάπολι

Μπάγερν Μονάχου και Ρεάλ Μαδρίτης έβαλαν υποθήκη πρόκρισης στους «8» του Champions League – Οι Βαυαροί διέλυσαν με 5-1 την Άρσεναλ η οποία κατέρρευσε στο β’ ημίχρονο και θα μπορούσε να βάλει άλλα τόσα – Η Νάπολι προηγήθηκε στο Μπερναμπέου, όμως ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο των «μερένχες» τους έδωσε τη νίκη με 3-1.

2
0
Όπως και στα παιχνίδια της Τρίτης (Παρι-Μπαρτσελόνα 4-0, Μπενφίκα-Ντόρτμουντ 1-0) οι έδρες… μίλησαν και οι Μπάγερν, Ρεάλ Μαδρίτης απέκτησαν σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Champions League

Για την ακρίβεια η Μπάγερν έχει ήδη τσεκάρει το εισιτήριο της για την 8αδα καθώς πέρα από το επιβλητικό 5-1 η γενικότερη εμφάνιση της και η αντίστοιχη παρουσία της Άρσεναλ δεν αφήνουν πολλά περιθώρια για ανατροπή στο Λονδίνο

Οι «κανονιέρηδες» είχαν ένα καλό 20λεπτο μετά την ισοφάριση του Σάντσες, θα μπορούσαν μάλιστα να προηγηθούν, αλλά στο Β’ ημίχρονο απλά δεν υπήρχαν στο γήπεδο και το 5-1 είναι… τιμητικό

Αντιθέτως στο Μπερναμπέου η Νάπολι μπήκε με θράσος, προηγήθηκε με γκολάρα του Ινσίνιε στο 8’ όμως δέχθηκε γρήγορα την ισοφάριση (18’ Μπενζεμά) και στο β’ ημίχρονο ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό για να έρθει το 3-1 που παρέμεινε μέχρι το τέλος καθώς ο Μέρτενς αποδείχθηκε μοιραίος για τους «παρτονοπέι»

Μπάγερν Μονάχου-Άρσεναλ 4-1 (11' Ρόμπεν, 53' Λεβαντόφσκι, 56', 61' Τιάγκο, 88' Μίλερ - 29' Σάντσες)Η Μπάγερν ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο μέρος και σκόρπισε την Άρσεναλ με νέα πεντάρα (5-1), όπως το 201

Η τελευταία επίσκεψη της Άρσεναλ στο Μόναχο ήταν τραυματική εμπειρία. Το 2015 οι Βαυαροί είχαν διαλύσει τους κανονιέρηδες για την φάση των «16» και το... ντεζαβού ήρθε στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Βενγκέρ μάλλον ξέχασαν να βγουν στον αγωνιστικό χώρο και είδαν το 1-1 του ημιχρόνου να γίνεται 5-1, όπως και πριν δύο χρόνια

Η εικόνα του πρώτου μέρους δεν προμήνυε με τίποτα αυτό που θα ακολουθούσε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και πήραν το προβάδισμα μόλις στο 11’. Ο Ρόμπεν βρήκε λίγο χώρο ή πιο σωστά του άφησαν οι κανονιέρηδες και με άπιαστο πλασέ έκανε το 1-0! Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα τον Νόιερ, όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 30’. Ο Κοσιελνί κέρδισε πέναλτι από τον Λεβαντόφσκι (δείτε το video παρακάτω και βγάλτε τα συμπεράσματά σας) και ο Σάντσες, αφού έχασε το – θεωρητικά – εύκολο, βλέποντας τον Νόιερ να αποκρούει, πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-1

Ο διαιτητής Μάζιτς άκουσε νέα παράπονα από τους Βαυαρούς στο 35’, όταν έπειτα από σέντρα του Αλάμπα η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπεγιερίν εντός περιοχής, με τον ρυθμό να ανοίγει στο τέλος του πρώτου μέρους. Λεβαντόφσκι (35’, 43’), Τζάκα (39’) και Οζίλ (45+1’) έχασαν ευκαιρίες, με εκείνες των κανονιέρηδων να είναι οι καλύτερες και το 1-1 να μένει μέχρι το ημίχρονο

Στην επανάληψη τα πάντα γκρεμίστηκαν πολύ γρήγορα για την Άρσεναλ. Το κομβικό σημείο φέρεται να ήρθε στο 49’, όταν ο Κοσιελνί αποχώρησε τραυματίας και έδωσε τη θέση του στον Γκάμπριελ. Ξαφνικά, η άμυνα των Λονδρέζων ήταν αλλού γι’ αλλού. Στο 53’ ήρθε το 2-1, όταν ο Λαμ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Λεβαντόφσκι με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Οσπίνα. Και κάπου εκεί ήρθε το ολικό black out για τους κανονιέρηδες

Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν και το σκορ θα μπορούσε να πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις. Στο 57’ ο Λεβαντόφσκι έδωσε την ασίστ με εκπληκτικό τακουνάκι στον Τιάγκο, που έκανε το 3-1, ενώ στο 61’ και στο 62’ οι Βαυαροί έχασαν τεράστιες ευκαιρίες με τους Λεβεντόφσκι, Ρόμπεν και Μαρτίνεθ! Στο 63’ ο Τιάγκο έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα, αφού κόντραρε στον Τζάκα, κατέληξε ξανά στα δίχτυα του Οσπίνα για το 4-1

Ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία της Άρσεναλ στο Champions League που δέχεται τρία γκολ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα... Φυσικά, τίποτα δεν άλλαξε, με τον Οσπίνα να κάνει νέα μεγάλη απόκρουση στο σουτ του Ντάγκλας Κόστα και τον Μίλερ να σκοράρει με το που μπήκε στο ματς, πολύ χαλαρά, για το τελικό 5-1 στο 88’! Από το 4-1 του πρώτου στην ιστορία των ευρωπαϊκών κυπέλλων έχει καταφέρει να επιστρέψει μόνο η Ρεάλ το 1985 με αντίπαλο την Γκλάντμπαχ και μάλλον ο Βενγκέρ θα πρέπει να συμβιβαστεί με το γεγονός ότι για έβδομη διαδοχική σεζόν θα αποκλειστεί από τη φάση των «16»..

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Μαρτίνεθ, Χούμελς, Αλάμπα, Αλόνσο, Βιδάλ, Ρόμπεν (88' Ραφίνια), Τιάγκο, Κόστα (84' Κίμιχ), Λεβαντόβσκι (86' Μίλερ
ΑΡΣΕΝΑΛ: Οσπίνα, Μπεγερίν, Μουστάφι, Κοσιελνί (49' Γκάμπριελ), Γκιμπς, Κοκλέν (77' Ζιρού), Τζάκα, Ιγουόμπι (66' Γουόλκοτ), Εζίλ, Όξλεϊντ Τσέιμπερλεϊν, Σάντσε

Ρεάλ Μαδρίτης – Νάπολι 3-1 (18' Μπενζεμά, 49' Κρος, 54' Κασεμίρο - 8' Ινσίνιε
Η Νάπολι προηγήθηκε με γκολάρα, αλλά οι Μαδριλένοι το γύρισαν εντυπωσιακά και με το υπέρ τους 3-1 απέκτησαν γερό προβάδισμα για τα ταξίδι στο καυτό «Σάν Πάολο

Ο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα από την εξέδρα δεν μπόρεσε να δώσει κομμάτι της μαγεία του στους παίκτης της Νάπολι. Το έκανε βασικά στο ξεκίνημα, αλλά η Ρεάλ ήταν δυνατή. Επιβεβαίωσε πλήρως τον ορισμό του φαβορί και παρά τον αρχικό αιφνιδιασμό, βρήκε ρυθμό και όχι απλά γύρισε το ματς υπέρ της, αλλά έφτασε και σε σχετική απόσταση ασφαλείας με το 3-1, που θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο, εάν ήταν εύστοχη στις σπαταλημένες ευκαιρίες της

Μόλις στα 20 δευτερόλεπτα οι Μαδριλένοι έστησαν φάση, με τον Ρέινα να βγάζει δύσκολα το μονοκόμματο του Μπενζεμά. Η επόμενη μεγάλη στιγμή όμως ανήκε στους Ιταλούς και ήταν γκολάρα. Ο Χάμσικ (8') έστρωσε την κάθετη και από τα 30 μέτρα ο Ινσίνιε χωρίς δεύτερη σκέψη έκανε μαγικό πλασέ στην μία επαφή. Η χαρά τον Παρτενοπέι ωστόσο, δεν είχε διάρκεια. Στο 18' ο Καρβαχάλ έκανε μαγική σέντρα με το εξωτερικό και ο Μπενζεμά ισοφάρισε με το κεφάλι, σκοράροντας σε τέταρτο διαδοχικό ματς στο Champions League για πρώτη του φορά

Από εκεί και έπειτα η Ρεάλ ανέβηκε. Ο Ρονάλντο έχασε άχαστο για την κλάση του (27'), ενώ ο Μπενζεμά τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Ρέινα, αλλά αυτή χτύπησε στο αριστερό δοκάρι. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ήρθε το 2-1. Ο Ρονάλντο έκανε σούπερ ενέργεια και πάσα από τα δεξιά προς τα πίσω, ήρθε ο Κρόος και πλάσαρε με τη μία χαμηλά στην αριστερή γωνία, πανηγυρίζοντας το πρώτο του γκολ με την Ρεάλ στην Ευρώπη και 7ο γενικά

Οι Μερένχες έβγαζαν καλή ενέργεια στο παιχνίδι τους και πιέζοντας ψηλά, έκλεβαν μπάλες. Κάπως έτσι ήρθε και το τρίτο στο 54'. Σε φάση διαρκείας η μπάλα σηκώθηκε στον αέρα και ο Καζεμίρο την βρήκε όπως του ήρθε έξω από την περιοχή και με τρομερό διαγώνιο με το εξωτερικό την έστειλε στην απέναντι γωνία για επίσης το πρώτο του με τα λευκά (είχε ακόμα ένα με την Πόρτο). Στο 68' ο Μέρτενς έχασε την τεράστια ευκαιρία για να μειώσει και ο Ρέινα (73') σταμάτησε σε τετ α τετ τον Χάμες Ροδρίγκες

Μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε τίποτ' άλλο και τώρα η Ρεάλ θα πρέπει να κρατήσει το καλό προβάδισμα που απέκτησε στο καυτό «Σάο Πάολο, στην πορεία που θέλει να κάνει για την υπεράσπιση του στέμματός της. Το πρόβλημα είναι ένα αρνητικό στατιστικό. Παραδόξως, το 3-1 δεν φαίνεται να της ταιριάζει και τόσο στην Ευρώπη. Το έχει ξαναφέρει στο πρώτο ματς σε νοκ άουτ έξι φορές και στις τέσσερις αποκλείστηκε (67%)

* Η Ρεάλ σκοράρει για 41ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Είναι το ρεκόρ της και το κάνει για 4η φορά. Ποτέ δεν έφτασε τα 42. Το Σάββατο υποδέχεται την Εσπανιόλ