BACK TO
TOP
Αθλητισμός

Ήττα του Ολυμπιακού στο Champions League

Ο Ολυμπιακός κρατούσε για 69 λεπτά το 0-0 στο Allianz Stadium του Τορίνο απέναντι στη Γιουβέντους, όμως η τύχη δεν ήταν με το μέρος του και το τέλος του αγώνα με τη «βέκια σινιόρα» τον βρήκε ηττημένο με 0-2.

2
0
Σαφώς βελτιωμένοι οι «ερυθρόλευκοι», πάλεψαν πολύ καλά και είχαν τις ευκαιρίες τους στο 0-0 αλλά δεν απέφυγαν τη δεύτερη ήττα στον 4ο όμιλο του Champions League και, πλέον, ο στόχος τους περιορίζεται στην τρίτη θέση
Στην πρώτη εμφάνισή του στον πάγκο του Ολυμπιακού, μετά την τέταρτη επιστροφή του, παρέταξε ορθολογικά την ομάδα του, που απόψε έδειξε πραγματική ομάδα, σε αντίθεση δηλαδή με την εικόνα του τελευταίου μήνα
Ο Ολυμπιακός στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και αν οι παίκτες του είχαν καθαρό μυαλό σε κάποιες περιπτώσεις, θα μπορούσε να έχει σημειώσει ένα γκολ. Προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου πιέστηκε λίγο, αλλά τότε ανέλαβε δράση ο Προτό και η… τύχη

Ο Λεμονής παρέταξε την ομάδα του με τρεις κεντρικούς μέσους για να κρατήσει μακριά από την περιοχή τους «μπιανκονέρι» κι εν πολλοίς τα κατάφερε. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεξίματα, πάθος, πήγαιναν δυνατά στην μπάλα προσπαθώντας να βγουν πρώτοι, ενώ όταν μπορούσαν έβγαιναν μπροστά με ταχύτητα, χάρις στη γρήγορη τριπλέτα Εμενίκε, Πάρντο και Σεμπά.

Στο 14΄ Ο Οτζίτζα έκλεψε και βρήκε τον Σεμπά, που από πλάγια αριστερά σούταρε άστοχα με το δεξί, στο 33΄ ο Σεμπά γύρισε στο δεύτερο δοκάρι, με την άμυνα της Γιουβέντους να απομακρύνει και τον Φιγκέιρας να πιάνει άστοχο εν κινήσει σουτ

Στο 35΄ ο Προτό έκανε μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Στουράρο, ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Βέλγος είχε αποκρούσει σε κόρνερ και την κεφαλιά του Μάντζουκιτς

Στο 36΄ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Εμενίκε, που έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, αλλά αντί να σουτάρει γύρισε άσχημα για τον Πάρντο και οι αμυντικοί της Γιουβέντους απομάκρυναν δύσκολα

Στο 42ο λεπτό νέα ευκαιρία με τελική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό, όταν ο Οτζίτζα βρήκε έξοχα τον Πάρντο, που έφυγε ταχύτατα από δεξιά, συνέκλινε και σούταρε για να αποκρούσει ο Μπουφόν
Με τη συμπλήρωση 45 λεπτών ο Προτό απέκρουσε εντυπωσιακά και το τεχνικό πλασέ του Ντιμπάλα, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ένγκελς, μετά τη σέντρα του Ντόουγκλας Κόστα, «σημάδεψε» το δοκάρι της ομάδας του, που γλίτωσε το αυτογκόλ σε αυτή τη φάση

Στο 57΄ ο Πάρντο έφυγε μπροστά, δεν έδωσε στον Εμενίκε στο σωστό timing, αλλά η μπάλα κατέληξε από κόντρα στον Σεμπά, που σούταρε πάνω από το δοκάρι. Τελικά η τύχη πρόδωσε τους «ερυθρόλευκους» για πρώτη φορά στο 69΄: ο Προτό έκανε νέα μεγάλη απόκρουση στο πρώτο σουτ του Ιγκουαΐν, μετά το γύρισμα του Άλεξ Σάντρο, αλλά ο Αργεντινός ευνοήθηκε από την κόντρα της μπάλας στον Νικολάου και με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ
Στο 80΄ η Γιουβέντους έφτασε στο τελικό 2-0 με ένα πολύ πιο τυχερό γκολ. Ο Ντιμπάλα μπήκε στην περιοχή, «τσίμπησε» την μπάλα πάνω από τον Προτό αλλά ο Ένγκελς την πρόλαβε πριν περάσει τη γραμμή. Ατυχώς για τον Ολυμπιακό, όμως, το διώξιμο του Βέλγου βρήκε στο σώμα του Μάντζουκιτς κι έτσι άδοξα έγινε το 2-0

(Πηγή: naftemporiki.gr