BACK TO
TOP
Αθλητισμός

Πρόκριση στους «16» του Μουντομπάσκετ για την Εθνική

Η «επίσημη αγαπημένη» διπλασίασε τις νίκες της στον 6ο όμιλο, 103-97, επί της Νέας Ζηλανδίας για να προκριθεί ως 2η του γκρουπ της, πίσω από την αήττητη Βραζιλία, στη Β΄ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

gettyimages-1172531130-e1567713376475

50
0

Στο δρόμο προς τα προημιτελικά, η εθνική θα βρει τις ΗΠΑ και την Τσεχία που απέκλεισε την Τουρκία κάνοντας την έκπληξη νωρίτερα σήμερα (5/9) στον 5ο όμιλο. Πρώτος αντίπαλος των παικτών του Σκουρτόπουλου στη φάση των «16» θα είναι η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια το 2010 και το 2014 εθνική των ΗΠΑ το Σάββατο (7/9), ενώ τη Δευτέρα (9/9) η «επίσημη αγαπημένη» θα βρει στο δρόμο της την Τσεχία, στον 11ο όμιλο.

Η Νέα Ζηλανδία που είχε κορυφαίο του Κόρεϊ Ουέμπστερ με 31 πόντους με 7/12 τρίποντα, ως 3η του 6ου ομίλου, αναχωρεί από τη Νανζίνγκ για την πόλη Ντογκουάν, όπου θα διεκδικήσει μία θέση από τις 17-32, στον 15ο όμιλο, στον οποίον μετέχουν επίσης οι Τουρκία, Ιαπωνία και Μαυροβούνιο.

Η ροή του αγώνα

Φοβερό ξεκίνημα για την Εθνική ομάδα με δύο καρφώματα και ένα τρίποντο του Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεσηκώνουν την εξέδρα και τον προσπονητή της Νέας Ζηλανδίας να κάλει άμεσα τάιμ άουτ.

Η αντίπαλος της εθνικής μάζεψε την διαφορά και στο 4.14 του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε να προηγείται με σκορ 11 - 14.

Η Εθνική ανέκαμψε γρήγορα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 28-19 με τρίποντο του Σλούκα

Στο δέυτερο δεκάλεπτο η Εθνική συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο στο 4'.00" και σκορ 42-31. Με τον αθλητικό Θανάση Αντετοκούνμπο να σημειώνει 4 πόντους, τρίποντο του Λαρεντζάκη και λέι απ του Πρίντεζη στο +11 η εθνική.

Η Νέα Ζηλανδία «μάζεψε» το σκορ και η διαφορά έπεσε ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου στους πέντες πόντους με τον Ουέμπστερ να κάνει την μεγαλύτερη ζημιά από τη γραμμή του τριπόντου.

Σκορ ημιχρόνου 51 - 44 μπροστά η Εθνική Ελλάδας.

Έναρξη τρίτου δεκαλέπτου. 53-46 από Παπαπέτρου και Φοτού ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε στους +13 και στο 64-51 με σερί 5-0 του Νικ Καλάθη.

Νέα αντίδραση από τους Νεοζηλανδούς με τη διαφορά να πέφτει στο 69-63 δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Άμπερκρόμπι.

Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με την Εθνική να συνεχίζει να προηγείται με 71-66.

Έναρξη τέταρτου δεκαλέπτου με ξέσπασμα της Εθνικής. Δύο τρίποντα απο Παπαπέτρου και ένα από Πρίντεζη στέλνουν τη διαφορά στο +12 και το σκορ στο 80-68.

Η Νέα ζηλανδία απαντά και με συνεχόμενους πόντους μειώνει σε 82-77.

84-77 με καλάθι του Γιάννη Αντετοκούμπο που πήρε και φάουλ

85-77 με τη συμπληρωματική βολή του Γιάννη

85-79 με το χουκ του Φοτού

87-79 με μακρινό σουτ του Καλάθη 3΄30" πριν το τέλος του αγώνα

87-81 με 2/2 βολές του Φοτού

89-81 με 2/2 βολές του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Άμεση απάντηση των Νεοζηλανδών και καλάθι απο τον Σλούκα, το σκορ στο 91-84.