BACK TO
TOP
Αθλητισμός

Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού στην έδρα της Φενέρ

Με ηγέτη τον Μπράιαν Ρόμπερτς και τον Γιώργο Πρίντεζη να «μιλά» στο τέλος, ο Ολυμπιακός πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε στην Πόλη με 90-83 στην παράταση (75-75 κ.α).

3
0
Οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο άφησαν πίσω τους τις δύο σερί ήττες από την Μπαρτσελόνα και τον Παναθηναϊκό, αλλά με την εμφάνισή τους επί των πρωταθλητών Ευρώπης απέδειξαν ότι κι εφέτος είναι από τα μεγάλα φαβορί για την πρόκριση στο fianl 4 του Βελιγραδίου

Με τη νίκη τους αυτή οι Πειραιώτες έφτασαν τις 5 νίκες σε 7 ματς, ενώ υποχρέωσαν την ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην 3η εφετινή της ήττα

Απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Μπράιαν Ρόμπερτς, ο οποίος «αναστήθηκε» στην έδρα της «Φενέρ» και με 21 πόντους (5/7 τρίποντα) ήταν αυτός που έβαλε την «υπογραφή» του αρχικά στην ανατροπή του -13 στο δεύτερο μέρος κι εν συνεχεία στη νίκη της ομάδας του

Καταλυτικός ήταν και ο ρόλος του Γιώργου Πρίντεζη στην παράταση, ο οποίος σήκωσε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό με 6 καθοριστικούς πόντους και με 18 συνολικά (μάζεψε κι 7 ριμπάουντ). Επίσης, εξαιρετική παρουσία είχε και ο Γιάνις Στρέλνιεκς (16π.) ο οποίος με το «τρίποντο» που πέτυχε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη «καθάρισε» το «διπλό». Η πρώτη συμμετοχή του Κάιλ Ουίλτζερ περιορίστηκε σε 1 ριμπάουντ σε 3 λεπτά συμμετοχής

Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Τζέιμς Νάναλι με 22 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας έμεινε στο παρκέ για 33 λεπτά με απολογισμό 13 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ, αλλά και 5 λάθη

Την Παρασκευή ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο ΣΕΦ τον Ερυθρό Αστέρα και θα έχει την ευκαιρία να αυξήσει το ρεκόρ του σε 6-2

(Πηγή: naftemporiki.gr)