Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε την χρήση των cookies. Διαβάστε περισσότερα για τα cookies εδώ.
ΑΠΟΔΟΧΗ
BACK TO
TOP
Αποζημιώσεις

Τρέχουν οι αιτήσεις για έκτακτη αποζημίωση ελιάς, λεβάντας, καπνού

Σε λειτουργία τέθηκε ηλεκτρονική πλατφόρμα, στην οποία οι δικαιούχοι παραγωγοί θα μπορούν να υποβάλουν αίτηση ενίσχυσης, λόγω της μείωσης εισοδήματός τους κατά το 2020 εξαιτίας της πανδημίας του κοροναϊού, σύμφωνα με τη σχετική ΚΥΑ που έχει εκδοθεί. Σύμφωνα με τα όσα έχουν γίνει γνωστά, πρόθεση του υπουργείου είναι η πληρωμή να γίνει εντός του Μαΐου.

Cultivating_Aromas_20x30_palette_knife_oil_painting_lavender_field_niki_gulley_3

13802
9

Η ενίσχυση αφορά την καλλιέργεια λεβάντας, της παραγωγής ξηρών σύκων, της επιτραπέζιας ελιάς Χαλκιδικής και Κονσερβολιάς και της καλλιέργειας καπνού.

Το ύψος της ενίσχυσης είναι:

1. Για τους παραγωγούς Λεβάντας 57 ευρώ ανά στρέμμα καλλιέργειας.

2. Για τους παραγωγούς Σύκων προς αποξήρανση 67 ευρώ να στρέμμα καλλιέργειας.

3. Για τους παραγωγούς επιτραπέζιας ελιάς 40 ευρώ ανά στρέμμα.

4. Για τους παραγωγούς καπνού 90 ευρώ ανά στρέμμα.

Η πλατφόρμα είναι διαθέσιμη στην ιστοσελίδα του ΟΠΕΚΕΠΕ (opekepe.gr) στο πεδίο «Ενιαία Αίτηση Ενίσχυσης 2020».

Σχόλια (9)
Προσθήκη σχολίου

13-06-2022 17:42Xristos

Θα μπουν τελικά οι κορονοενισχυσεις έως τέλη Ιουνίου; γιατί τελειώνει ο μήνας και δεν ακούγεται τίποτα.

Απάντηση

09-05-2022 15:27Αρκασι

Όσοι έχουν πάρει πέρυσι η προπρερσι δεν δικαιούνται ξανά;;;

Απάντηση

08-05-2022 21:55Ευαγγελια

Θα ήθελα να ρωτήσω. Έχω 15 στρέμματα με έλεγες αλλά δεν έχω γραφτεί στο οσδε .μπορώ να γραφτώ τώρα γισ την αποζημίωση?

Απάντηση

07-05-2022 12:13Ζωή

Όσο αφορά την ενίσχυση της επιτραπέζιας ελιάς, μόλις εχθές ενημερώθηκα ότι αν στη δήλωση ΟΣΔΕ ο ελαιοκαλλιεργητής υποβάλλει ότι τα ελαιόδεντρά του είναι διπλής κατεύθυνσης (πώληση ελαιολάδου και πώληση πράσινης ελιάς) τότε δεν δικαιούται την ενίσχυση που δίνεται. Αναρωτιέμαι η πράσινη ελιά δεν ενδείκνυται ως επιτραπέζια? Τελικά τι ποσοστό ελαιοκαλλιεργητών θα καρπωθούν, έστω και αυτή την μικρή ενίσχυση? Μπορεί, να μας απαντήσει κάποιος που είναι γνώστης του θέματος? Προσωπικά λυπάμαι, για τον εμπαιγμό της Πολιτείας προς τους Έλληνες αγρότες.

Απάντηση Συνολικές απαντήσεις (1)

06-05-2022 16:16Μιχαλης Χατζηκωστας

Τομαρια κοπροσκυλα αληταρια κ δεν ξερω με τι αλλο να σας χαρακτηρισω ! 57 ευρω ενισχυση στη λεβαντα με τι κριτηρια ? Τι θα καλυψουμε με 57 ευρω το στρεμμα ?

Απάντηση

06-05-2022 15:47Δημήτρης

Όσοι πήραν Περση δεν δικαιούνται?

Απάντηση

06-05-2022 08:42Εμμανουήλ Κωτσοπουλος

Για τους παραγωγους Αργολίδας, επιτραπεζιας ελιας ποτε θα υποβαλουμε αιπησεις oπως Χαλκιδικης!!!νια ενισχυση λογω κορονοιου 2020;

Απάντηση Συνολικές απαντήσεις (1)