Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε την χρήση των cookies. Διαβάστε περισσότερα για τα cookies εδώ.
ΑΠΟΔΟΧΗ
BACK TO
TOP
Αρωματικά Φυτά

Πάει για ξήλωμα η λεβάντα, αναζητούν διέξοδο οι παραγωγοί

Σε αποστολές δειγµάτων προς φαρµακοβιοµηχανίες και εταιρείες του κλάδου των καλλυντικών στο εξωτερικό, αλλά και στην ανάπτυξη των πωλήσεων λιανικής σε κανάλια εντός της ελληνικής αγοράς, αναζητά διεξόδους εµπορικής αποσυµπίεσης η παραγωγή ελαίου λεβάντας.

45_levanta

Λεωνίδας Λιάμης

1193
21

«Έχουµε κάνει δειγµατισµό σε δυνητικούς πελάτες στη Γερµανία, στην Αµερική και την Κίνα κι αναµένουµε απαντήσεις µέσα στον Ιανουάριο», αναφέρει στην Agrenda ο Πάρις Ανθηµίδης, παραγωγός και ιδιοκτήτης αποστακτηρίου από την Κιβωτό Γρεβενών.

 

Με 35 ευρώ το κιλό η συµβατική και 40 ευρώ η βιολογική λεβάντα

Όπως επισηµαίνει η αγορά της χονδρικής παρουσιάζει στασιµότητα και φέτος. «Έχουν φύγει ελάχιστες ποσότητες και σε τιµές πολύ χαµηλές, µε 35 ευρώ το κιλό για το έλαιο συµβατικής καλλιέργειας και µε 40 ευρώ το κιλό για το βιολογικής», εξηγεί και σηµειώνει ότι «το παιχνίδι χάθηκε τα προηγούµενα χρόνια όταν πουλούσαµε σχεδόν αποκλειστικά στους Βούλγαρους εµπόρους και τώρα τους βρίσκουµε µπροστά µας παντού. Χρειάζεται πλέον λίγο υποµονή µέχρι να καταφέρουµε να µπούµε µόνοι µας στις αγορές».

Το «πάγωµα» της αγοράς στο έλαιο λεβάντας προβληµατίζει και τους ιθύνοντες στον συνεταιρισµό αρωµατικών φυτών Βοΐου Κοζάνης, µε τον υπεύθυνο της οργάνωσης, Χάρη Σάββα να δηλώνει πως υπάρχει έντονη ανησυχία στους παραγωγούς, καθώς τα αποθέµατα ενδεχοµένως να πλησιάζουν πλέον τους 40 τόνους, καθώς υπάρχει αδιάθετη παραγωγή και από το 2019.

Επιχειρείται η είσοδος στη λιανική για να φύγει το απόθεµα

«Οι αποθήκες είναι γεµάτες και το πρόβληµα είναι ακόµη µεγαλύτερο για όσους µπήκαν στην καλλιέργεια τα τελευταία τρία χρόνια, διότι από τότε µόνο πληρώνουν έξοδα και δεν έχουν εισπράξει τίποτε σε έσοδα», αναφέρει ο κ. Σάββας. Μιλώντας ειδικότερα για το Συνεταιρισµό Βοΐου, επισήµανε πως µαζί µε τα περσινά αποθέµατα διαθέτει περίπου 1 τόνο και προκειµένου να αρχίσει να το ρευστοποιεί, επιχειρείται η είσοδος στη λιανική. «Προσπαθούµε να µπούµε σε καταστήµατα µε συσκευασία των 10 ml, αλλά είναι δύσκολο. Απαιτεί επένδυση σε δίκτυο πωλήσεων πόρτα - πόρτα και δεν βοηθά καθόλου και το lockdown», συµπλήρωσε ο υπεύθυνος της οργάνωσης.

 

Για ξήλωµα αν δεν αλλάξει η τάση

Πειστική απάντηση για την απουσία εµπορικού ενδιαφέροντος για το έλαιο δεν µπορεί να βρει ούτε ο Ρήγας Σκοδράς, παραγωγός λεβάντας από τα Γρεβενά, ο οποίος καλλιεργεί 120 στρέµµατα και παρουσιάζεται προβληµατισµένος. «Η ψυχολογία στον κόσµο έχει χαθεί. Φέτος για να καταλάβετε πρέπει να φυτεύτηκαν µόλις 30 στρέµµατα λεβάντα. Αν δεν αρχίσει να κουνιέται η αγορά από τον Ιανουάριο και µετά, φοβάµαι ότι παραγωγοί θα ξηλώσουν χωράφια, για να προλάβουν τουλάχιστον να βάλουν ανοιξιάτικη φακή», σηµειώνει χαρακτηριστικά.

 

Σχόλια (21)
Προσθήκη σχολίου

12-06-2021 06:06Aetherial Oils

Διαβαζοντας αυτα τα σχολια καποιος δεν ξερει τι να πρωτοσκεφτει. Αυτο που εγω μπορω να σας αναφερω ειναι οτι ο Δικος μας ομιλος φορτωνει συνεχεια καθε μηνα Λεβαντα , Λεβαντινη ,Μελισσα, Ροδελαια ,Ηλιχρυσο Εαν χρειαζεστε βοηθεια για να διαθεσετε τα λαδια σας , Επικοινωνηστε με τα γραφεια μας στην Ελλαδα Ευχαριστω Aetherial Oils info@aetherialoils.com 6984892084 (Lia Rokou) Thessaloniki - Greece Or Directly to our Head office in Australia +61 404462203 (Thomas )

Απάντηση

26-12-2020 11:18φανης

Τούλα έχεις απόλυτο δίκιο!μας τα ζαλίσανε με τα αρωματικά φυτά και τις καινοτόμες καλλιέργειες!!! αν κοιτάξει κάποιος καμία τετραετία πίσω θα δει ότι όλες οι αγροτικές χαζοεφημεριδες έλεγαν για τρελά κέρδη απο τις καλλιέργειες αυτές.τώρα γυρίζουν το τροπόριο και λένε το αντίθετο.κονομίσανε τα φυτώρια οι γεωπόνοι ,τα αποστακτήρια και οι παραγωγοι θερίζουν αγγούρια!! στην περιοχη μου (φαρσαλα) φυτέψαν 200 στρέμματα τσαι του βουνού .φέτος αν έχουν μείνει τριάντα ισως και πολλά λέω!!!

Απάντηση Συνολικές απαντήσεις (1)

26-12-2020 10:41ΤΟΥΛΑ ΓΑΡΓΑΛΙΑΡΑ

Ρε παιδια βαλετε λεβαντα χωρις να ξερετε που θα την δωσετε???επίσης κ άλλα αγροτικά προιοντα έχουν χαμηλές τιμές(σταρι βαμβακι,καλαμποκι) αλλά δεν φέρνουμε κ την καταστροφή....γιατι δεν κάνετε έναν συναιτερισμο η μια ομάδα παραγωγων για να συγκεντρωθουν κάποιες ποσότητες και να μπορείτε να χτυπήσετε καμία σοβαρή πόρτα???κ διακρατικές συμφωνίες να γίνουν οι ποσότητες που έχετε δεν αρκούν να ανταπεξελθουν σε μία συμφωνία! αλλά πρώτα απόλα πρέπει να ξυπνήσετε απο το όνειρο ο΄τι με 50 στρέμματα λεβάντα θα βγάλετε όσα βγάζουμε εμείς με 600 στρέμματα βαμβακι.αφήστε λοιπόν τα καφενεία και την κλάψα και ξαναδειτε το έργο από την αρχή. και στην τελική χαιστηκε η φοράδα στο αλώνι αν εσείς ξεριζώσετε τις λεβάντες,,,λες και οι υπόλοιποι αγρότες δεν αλλάζουν καλλιέργειες!!! ή καλύτερα βάλτε κανένα στάρι να πάρετε έστω μία χαζοεπιδότηση αφού δεν είστε ικανοί για τέτειες καλλιέργειες!!!α!πιστέυω τώρα να καποιοι λεβαντοπαραγωγοί να σταματησουν να πουλάνε πνέυμα του στιλ βάζετε βαμβάκι ρε και δε βγάζετε τίποτα εγώ με την λεβάντα θα βγάλω τα διπλά.... αντε καλή χρονιά χωρίς κλάψα και μιζέρια!!!!

Απάντηση Συνολικές απαντήσεις (3)

24-12-2020 23:55Πάρης Ανθιμιδης

Εμείς κύριε Κώστα πάλι δεν θα πουλήσουμε -ξευτιλησουμε το προϊόν μας αν δεν πληρωθεί ο παραγωγός αυτό που πρέπει για να είναι βιώσιμη η επιχείρηση του. Την πορεία μου θα την κρίνουν αυτοί που με γνωρίζουν και γενικά το αποτέλεσμα. Ποτε δεν φουσκωσα τα μυαλά κανενός με ψεύτικες ελπίδες και ψεύτικες υποσχέσεις . Ελάτε να δείτε απο κοντά τι κάναμε και πιο είναι το πλάνο μας. Όσο για τα υπόλοιπα δεν θα μπω στον κόπο ...... Ευχαριστώ., ο Παρης

Απάντηση Συνολικές απαντήσεις (2)

24-12-2020 13:00ΣΤΕΛΙΟΣ

Πριν ασχοληθει κάποιος με την αγορά των αρωματικών φυτώ θα πρέπει να γνωρίζει ότι είναι μία δύσκολη αγορά με πολλά πανω κ κάτω!είναι λάθος καποιος να ασχοληθεί πριν καν έχει δουλεψει το κομμάτι της προώθησης.Δυστυχώς οι παραγωγοι αναζήτησαν το έυκολο κέρδος και πίστςεψαν στα ηλιθια ρεπορτάζ των αγροτικών εφημερίδων που ανέφεραν χιλιάδες ευρώ κέρδη ανα στρέμμα απο τις εν λόγω καλλιέργειες! στην παρούσα φάση μην χάνετε το χρόνο σας με την ελληνική αγορά!ήδη εισαγουν σε τιμές πολύ πιο χαμηλές απο τις δικές σας! ξεκουνήστε απο τα χωριά σας και πηγαινετε σε καμια έκθεση στο εξωτερικό μήπως κ βρείτε κανέναν αγοραστη!και προσοχ΄ή στο εξωτερικο οι μαγκιές και οι πονηριές κομμένες! σε διαφορετική περίπτωση δεν υπάρχει καμία σωτηρία!!!

Απάντηση

23-12-2020 21:34ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ

Ίσως πρέπει να δείτε και τα ξενοδοχεία με σπα ως ένα κανάλι διάθεσης προϊόντος. Ακόμα και φέτος με δυσκολίες συνθήκες υπήρχε κίνηση.

Απάντηση

23-12-2020 21:16Θανάσης αντωνοπουλος

αγαπητε γιαννη , δεν γνωριζω απο ποια μερια μιλας σχετικα με το δυσκολο πλεον προβλημα της λεβαντας . σχετικα με την λιανικη τα περιθωρια ειναι μικρα εως ελαχιστα . για ναγινει κατανοητο οταν μιλαμε για 10 ml ειναι σταγονα στον ωκεανο , παραδειγμα , εγω σαν παραγωγος εχω διαθεσιμα 135 λιτρα αιθερριου ελαιου βιολογικου εξαιρετικως αριστης ποιοτητας . για να το δωσω στην λιανικη θα πρεπει να πουλησω 130000+10=13.000 τεμαχια , μονο εγω !!!!!! και κατι ακομα στην ελληνικη αγορα η πιο μεγαλη φαρμακευτικη εταιρεα χρειαζεται για τα σκευασματα της 500 λιτρα στην καλη περιπτωση αγορας .!!!!! επισης ενα αλλο στοιχειο που θελω να μοιρασθω μαζι σας ειναι οτι το 2018 στην βουλγαρια εχουν παραχθει 400 τονοι ελαιου λεβαντας , το 2019, πριπου 600 τονοι , και το 2020 περιπου γυρω στους 700 τοννους . πουληθηκαν περιπου 400 τονοι .......αρα υπλογισθε ποσο αδιαθετο λαδι υπαρχει . επισης ενα αλλο στοιχειο ειναι οτι η αγορα της αμερικης φετος εχει περιορισθει παραπολυ . ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ . ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΦΕΤΟΣ ,ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΚΟΠΟΣ ,ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΣΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ , ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ? ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΑ & ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ .

Απάντηση

23-12-2020 18:00ΓΙΑΝΝΗΣ Τ

Είδα το άρθρο τυχαία και μου θυμίζει ανάλογες περιπτώσεις αγροτικών προϊόντων πχ λάδι. Είναι καιρός ο πλούτος της Ελληνικής γης να αξιοποιηθεί με επαγγελματικό και οργανωμένο τρόπο. Αλλά χρειάζεται επιμονή και προσπάθεια . Στην αγορά υπάρχουν αρκετά στελέχη από μάρκετινγκ και πωλήσεις που λόγω κρίσης κάθονται . Θα μπορούσαν να βοηθήσουν στη κατεύθυνση προώθησης του προϊόντος. Υπάρχουν ακόμα κάποιες Ελληνικές εταιρίες σε φάρμακα και καλλυντικά ίσως η συμβολαιακη καλλιέργεια να είναι μια λύση . Σχόλια εκ του ασφαλούς είναι εύκολα βέβαια αλλά πιστεύω στις δυνατότητες των Ελλήνων τρόπος ειδική γνώση και κόπος χρειάζεται όχι να ξεπουλάμε σε τρίτους

Απάντηση

23-12-2020 17:11Μαρια Φατσιαδη

Ίσως να κοιτούσατε κ τις αγορές της Κύπρου?? Λέω γω τώρα.

Απάντηση