Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε την χρήση των cookies. Διαβάστε περισσότερα για τα cookies εδώ.
ΑΠΟΔΟΧΗ
BACK TO
TOP
Θεσμικά

Με εθνική σύνταξη ανασφάλιστου 359 ευρώ πολλοί αγρότες ως το 2031

Μικρότερη έως και 120 ευρώ είναι η σύνταξη που λαμβάνουν οι αγρότες που συνταξιοδοτήθηκαν από το 2017 και έπειτα συγκριτικά με αυτό που τους αναλογεί βάσει των ασφαλιστικών εισφορών που έχουν καταβάλει έπειτα από μια ζωή σκληρής δουλειάς.

11a_2

Πέτρος Γκόγκος

18372
27

Αιτία αυτού, ότι από το σύνολο των ασφαλισμένων, οι αγρότες εξαιρέθηκαν από τους δικαιούχους της εθνικής σύνταξης (384 ευρώ για 20 έτη ασφάλισης), με το υβριδικό μοντέλο που εφαρμόζεται στην περίπτωσή τους, να προβλέπει ποσά λιγότερα και από τα 360 ευρώ (εθνική σύνταξη για λιγότερα από 15 έτη ασφάλισης), χρήματα που καταβάλλονται σε ανασφάλιστους ηλικιωμένους. 

Αυτό μαρτυρούν στοιχεία που κάνουν το γύρω του εγχώριου διαδικτύου τις τελευταίες ημέρες, βάσει των οποίων φαίνεται πως όσοι αγρότες θα υποβάλουν αίτηση συνταξιότησης μέχρι και το 2029, έχοντας πληρώσει εισφορές σε ΟΓΑ και ΕΦΚΑ, θα λαμβάνουν σύνταξη πέριξ των 374 ευρώ, δηλαδή περίπου 14 ευρώ περισσότερα απ’ όσα λαμβάνει σήμερα ένας ανασφάλιστος υπερήλικας.

Την παραφωνία αυτήν, επιφέρει ο νόμος 4387/16, ο οποίος προβλέπει ότι μόνο όσοι θα συνταξιοδοτηθούν από 1.1.2031 και εφεξής θα λαμβάνουν ολόκληρο το ποσό της εθνικής και της ανταποδοτικής σύνταξης. Πρόκειται για τον περιβόητο νόμο Κατρούγκαλου, βάσει του οποίου σε αιτήσεις που κατατέθηκαν το 2017 δόθηκε μόλις το 6,20% από το άθροισμα της εθνικής και της ανταποδοτικής σύνταξης. Κάπως έτσι οι αγρότες έχασαν και την παλιά σύνταξη του ΟΓΑ.

Συγκεκριμένα, Με βάσει το άρθρο 99 του νόμου 4387/16 (ν.Κατρούγκαλου) για αιτήσεις που κατατέθηκαν το 2017 δόθηκε μόλις το 6,20% από το άθροισμα της εθνικής και της ανταποδοτικής σύνταξης.

Ακολούθως, «για τις αιτήσεις συνταξιοδότησης που θα κατατεθούν από 1.1.2018 έως 31.12.2030 το ποσό της εθνικής και της ανταποδοτικής σύνταξης διαμορφώνεται σταδιακά κατ’ έτος σε ποσοστό 12,90%, 19,60%, 26,30%, 33%, 39,70%, 46,40%, 53,10%, 59,80%, 66,50%, 73,20%, 79,90, 86,60%, 93,30%, αντίστοιχα».

Το υφιστάμενο καθεστώς για τους αγρότες, οι οποίοι από τον ΕΦΚΑ αντιμετωπίζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες με υποχρέωση καταβολής εισφορών σε μηνιαία βάση, τους αποκλείει από την εθνική σύνταξη των 384 ευρώ, στο οποίο ποσό συμπληρώνονται και τα χρήματα που αναλογούν από τις εισφορές που πλήρωσαν στον ΕΦΚΑ, βάση της κλάσης που έχουν επιλέξει. Επιπλέον δεν τους χορηγεί σύνταξη στο 62ο έτος ηλικίας, ακόμα και αν έχουν συμπληρωθεί 40 χρόνια εργασίας, παρά μόνο στα 67 έτη.

  • Όσοι συνταξιοδοτήθηκαν το 2017 έλαβαν και εξακολουθούν να λαμβάνουν, σύνταξη 382 ευρώ καίτοι υποχρεωτικά είχαν υπαχθεί από την 1η στην 3η ασφαλιστική κλάση και πλήρωνα αυξημένο ασφάλιστρο.
  • Όσοι συνταξιοδοτήθηκαν το 2018 πήραν σύνταξη 361 ευρώ, λιγότερα και από όσους συνταξιοδοτήθηκαν την προηγούμενη χρονιά. Αυτό, παρά το γεγονός ότι κατέβαλαν εισφορές για τουλάχιστον 20-21 χρόνια.
  • Για αίτηση συνταξιοδότησης το 2019 η σύνταξη βγαίνει στα 359,17 ευρώ. Ένα ευρώ περισσότερα θα έπαιρνε ο ασφαλισμένος αγρότης, εάν δεν ήταν ανασφάλιστος.
Σχόλια (27)
Προσθήκη σχολίου

10-05-2022 10:57DIMMI

ΜΕ 18.5ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΦΛΙΣΗ Ο.Γ.Α ΣΤΗΝ ΚΑΤΩΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ??

Απάντηση

26-03-2022 13:33ΓΙΑΝΝΟΥΛΑ

σας παρακαλω μπορεί καποιος να μου διεκρινήσει το 2018 η βασικη του ΟΓΑ ήταν 361€ μεικτα. ? και που μπορώ να το βρω να το εκτυπωσω?

Απάντηση

17-02-2022 07:46Στέλλα ΠαπαΪωάννου

Καλημέρα, δεν είναι ακριβώς έτσι . Οσες εισφορές καταθέτεις τόσα χρόνια , ανάλογη σύνταξη θα πάρεις. Οι αγρότες μπορούν απο όποια ηλικία θέλουν ακόμη και 50 ετών και για 17 έτη που θα πάρουν σύνταξη στα 67 να πληρώνουν εισφορές το ελάχιστο γύρω στα 110 ευρώ μηνιαίως. Αν πληρώνουν περισσότερες εισφορές θα πάρουν μεγαλύτερη σύνταξη. Αυτό γίνεται σε όλα τα πρώην ταμεία . Ρωτήστε εμάς στον πρώην ΟΑΕΕ τι πληρώνουμε ? 260 ευρώ το μηνα .

Απάντηση

12-02-2022 23:45Νασσος

Τι είναι αυτά ρε παιδιά είναι δυνατόν; όλοι βγείτε στους δρόμους, στα κανάλια να φωνάξετε, δεν έχει λογική αυτό το πράγμα που το λένε και νόμο. Η μητέρα μου με 4 χρόνια ΙΚΑ, 34 χρόνια πληρωμένα ΟΓΑ και 2 που θα κάνει εξαγορά για να βγεί με 40 στα 62 της θα παίρνει 450€ όταν ένας που δεν έχει προσφέρει στην ζωή του ούτε ένα ένσημο παίρνει 360€. Ποσο εξευτελισμός πια; Για πιο λόγο πλήρωνε 38 χρόνια εισφορές μου λέτε, για να ρθει με διαλυμένο το σώμα της απο τα χωράφια στα 62 να της πετάξουν ενα ξεροκομματο; Φτάνει!

Απάντηση

24-01-2022 20:36ΣΠΎΡΟΣ

Με πνίγει η οργή διαβάζοντας το άρθρο. Πίστευα ότι ισχύει για όλους ότι στα 62 με σαράντα χρόνια βγαίνουμε στην σύνταξη και οι ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ. Έχω 36 χρόνια ρήξη πρόσθιων χιαστών συνδέσμων και στα 2 γόνατα και προχωρημένη αρθρίτιδα , δεν δουλεύω πια , απλώς κάποιοι συγγενείς μου θέλοντας να με βοηθήσουν να πάρω μια σύνταξη , μου πληρώνουν τα ασφάλιστρα . Έχω 5 χρόνια ΙΚΑ και 28 χρόνια πληρώνω ΟΓΑ. Στα 62 θα έχω 38 χρόνια συνολικής ασφάλισης και με 2χρόνια στρατού θα φτάσω τα 40 χρόνια ασφάλισης. Τώρα μου λέτε ότι πρέπει να γίνω 67 χρονών για να πάρω σύνταξη? Έλεος ! Κάθομαι μόνος μου χωρίς θέρμανση τρέμοντας κάτω από τις κουβέρτες μέσα στην βαρυχειμωνια διότι δεν μπορώ να κόψω τα ξύλα στα χωράφια μου και πληρώνω τον ΕΦΚΑ κάνοντας υπομονή για να μαζέψω τα 40 χρόνια. Είναι δυνατόν να περιμένει το κράτος από τους σακατεμένους αγρότες να δουλεύουν μέχρι τα 67 ? Οι δημόσιοι υπάλληλοι παίρνουν σύνταξη στα 55 . Οι αγρότες δηλαδή τί είναι πολίτες β κατηγορίας? Άν ισχύει αυτό που λέει το άρθρο τότε θα πάω μπροστά στη Βουλή των Ελλήνων και θα αυτοπυρποληθώ με βενζίνη για να τελειώσει η άθλια ζωή μου .Όσο για τον Κατρουγκαλο θα λογαριαστούμε στην κόλαση !!! Ακούς εκεί δεν έχουμε δικαίωμα να βγούμε με 40 χρόνια στα 62!!!!

Απάντηση

24-01-2022 20:22Ιωάννης Βλαχος

ΕΑΝ ΕΊΝΑΙ ΑΛΉΘΕΙΕΣ ΌΛΑ ΑΥΤΆ, ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΉΣΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΏΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΡΌΤΕΣ ΕΙΣΦΟΡΈΣ ΣΤΟΝ ΕΦΚΑ,

Απάντηση Συνολικές απαντήσεις (2)

24-01-2022 13:28ΗΛΙΑΣ

ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ ΤΟΜΕΑΣ ΚΑΙ ΦΟΥΜΑΡΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ

Απάντηση

24-01-2022 12:54Δημήτρης

Καλός τα παθενουμαι!!!! Γι'αυτό υπεύθυνοι είμαστε εμείς!!! κάθε φορά που έχουμε εκλογές,τρεχουμε πίσω από κάθε ΑΡΠΑΚΤΙΚΟ Βολευτη.!!! Πάμε στην καλπη και το {μαχερι} το μπηχνουμε στην Καρδιά μας.. δυστυχώς πασχουμε από το συνδρομο της ΣΤΟΚΧΌΛΜΗΣ.. ....

Απάντηση

24-01-2022 11:23Μυρων Σωμαρακης

Στα 62 χρονια θα εχω πληρωση 41 συν 2 του στρατου εφ.αξιωματικος πουτε θα παρω συνταξη οταν θα μου τη δωσει ο αγιος Πετρος

Απάντηση

24-01-2022 09:07Αελ

Καλύτερα ΝΆ μην πληρώνουμε της εισφορες αν παίρνουμε ίδια χρήματα με τους ανασφαλιστους.που είναι οι συνδικαλιστες , κοιτάμε μόνο δουλειά και η κυβέρνηση μας σκάβει τον λακο, ΝΙΏΘΩ ΜΙΑ ΑΙΔΙΑ.

Απάντηση