BACK TO
TOP
Αθλητισμός

Έπιασε κορυφή με ανατροπή στην Κέρκυρα ο Ολυμπιακός

Στην κορυφή του πρωταθλήματος ξαναβρέθηκε ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη στην Κέρκυρα με 3-1 επί της τοπικής ομάδας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

0
0
Ο πρωταθλητής θα πρέπει να περιμένει, πάντως, ως αύριο το βράδυ για να μάθει αν θα παραμείνει εκεί, καθώς αυτό θα το γνωρίζει μετά τη λήξη της ακροτελεύτιας συνάντησης, ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Πλατανιά, στο ΟΑΚΑ

Οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν το γκολ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, όμως ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά το μονοκόμματο βολέ του Φορτούνη έξω από την περιοχή

Στο 16΄ όμως η Κέρκυρα άνοιξε το σκορ κι έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι, όταν ο Επστάιν εκτέλεσε φάουλ, ο Ιωάννου πήρε την κεφαλιά και ο Γρομητσάρης με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ο Σπίνουλας απέκρουσε στη γραμμή το πλασέ του Φορτούνη στο 26΄, αλλά στο 37΄ οι «Φαίακες» έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Παμλίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Προτό από κοντά

Στο ημίχρονο ο Λεμονής έκανε δύο αλλαγές κι άλλαξε σύστημα, παίζοντας με μοναδικό αμυντικό χαφ τον Ρομαό και πέντε επιθετικούς και μεσοεπιθετικούς

Η «φουλ επίθεση» που διέταξε ο τεχνικός του Ολυμπιακού δικαιώθηκε στο έπακρο, καθώς στο μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης και από σέντρα του Μάριν, ο Μποτία με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Σισέ στην επαναφορά ισοφάρισε

Το 1-1 έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων, που άρχισαν να επιτίθενται κατά κύματα για την ανατροπή. Στο 55΄ και μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Ανσαριφάρντ, ο Σεμπά έπιασε ένα σουτ που αποκρούστηκε από αμυντικό των γηπέδούχων

Στο 58΄ ο Ρομαό βρέθηκε μόνος στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στη συμβολή των δοκαριών, ενώ στο 64΄ η κεφαλιά του Μάριν βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Γιαννακόπουλο

Ένα λεπτό αργότερα, όμως, ο Τζούρτζεβιτς έγραψε το 1-2 με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, και στο 67΄ ο Μάριν με εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ «έγραψε» το 1-3 ολοκληρώνοντας την ολική επαναφορά του Ολυμπιακού.